Už z názvu je zrejmé, že drôtovanie je práca s drôtom. Drotárstvo patrí k tradičným remeslám a počas svojej 200 ročnej existencie prešlo osobitým vývojom. Pôvodne sa drôtovali hrnce, vyrábali sa rôzne predmety do domácnosti ako pasce na myši, misky, klietky a iné.

Za prvé šperky sa považujú špáradlá do fajok, ktoré začali vyrábať drotársky majstri. Neskôr boli tieto špáradlá precízne vypracované a zdobené filigránom.

Drôt je úžasný materiál. Je ohybný, tvárny a zároveň dostatočne pevný. O jeho všestrannosti svedčí to, že sa z neho dajú vyrobiť originálne šperky, odrôtované nádoby ale aj sochy.

Dnes pri výrobe drôteného šperku používame rôzne techniky. Pružiny, osmičky, rôzne druhy slučiek srdiečkové, oválne, kruhové, hríbiky, vlnky, očká špirály, šišky, ale aj šitá čipka to všetko používame pri výrobe z drôtu. Spoje môžu byť pevné, pohyblivé alebo krútené.

Pri drôtovaní využívame aj iné techniky košikárske, filigránske, či textilné, napr. rôzne uzly, makramé, tenerifé, plátnovú väzbu, textilnú šnúru, dutinku. Ďalej sa používajú rôzne druhy výpletov základný, linkový, slučkový, zajačí.

Pri samotnej výrobe sa môžu používať obyčajné pozinkované drôty, avšak na šperk sú vhodnejšie postriebrené medené drôty alebo drôty medené , mosadzné a zubárske, či pamäťový drôt.

Pin It on Pinterest