Chvíľková inšpirácia mi vnukla myšlienku. Skôr otázku. Prečo je umenie dôležité?

V hlave mi víria myšlienky s odpoveďami. Lebo je krásne. Lebo je inšpirujúce. Poskytuje nám iný pohľad na vec, situáciu, krajinu, dej, ľudí.

Zamýšľam sa, či existuje definícia umenia. Určite ju niekto vymyslel. Ak existuje, skúsim neskôr požiadať uja Googla o jej odtajnenie. Aká je tá moja definícia?

Pre mňa je umenie niečo hmotné či nehmotné, čo vo mne vyvolá emóciu a obohatí ma, donúti ma pozrieť sa na svet inými očami. Zaútočí na niektorý môj zmysel a dostane sa mi tak pod kožu.

Umenie je tu odvždy. Je dokázané, že už prví ľudia sa snažili kresliť. Tiež sa zdobili. Mali svoj pohľad na krásu. Aj na nižšom technickom stupni vývoja dokázali vytvoriť neskutočné veci. Niektoré obdivujeme dodnes, iné odniesol čas.

Umenie je pre mňa nadstavba. Nadstavba nad bežným životom. Rada som obklopená v bežnom živote krásnymi vecami. Už to počujem, umenie ťa nenakŕmi. No to je bohužiaľ čiastočná pravda. Z minulosti poznáme veľa prípadov, keď umelci hladovali a viedli biedny život. A dnes sa idú o ich diela galérie sveta potrhať. Oni  nevedeli, že tvoria dejiny a niečo výnimočné. A možno vedeli. Ale isto verili. Umenie je vlastne viera. Viera v svoje schopnosti niečo vytvoriť a vymyslieť. A obohatiť svojim dielom ostatných.

Umenie je rôznorodé. Je pre každého. Páči sa mi myšlienka, že pre každého je na svete kúsok umenia.

Pin It on Pinterest